פרויקט "תמורה"

מרכז המורים הארצי למדעי המחשב

קידום תלמידות תיכון ללימוד מדעי-המחשב

הטכניון - מכון טכנולוגי לישראל
 המחלקה להוראת הטכנולוגיה והמדעים

 

הנשים החלוצות במדעי המחשב

 

אוגוסטה עדה ביירון

גרייס מרי הופר

 

אדית קלארק

אדית קלארק נולדה בקהילה חקלאית קטנה במרילנד. בגיל 18 נרשמה לואסר-קולג' ללימודי מתמטיקה ואסטרונומיה וסיימה בהצטיינות בשנת 1908. קלארק לימדה מתמטיקה בבית ספר פרטי לבנות בסן פרנסיסקו וכן במרשל-קולג' ב- Hulntington. בשנת 1911 למדה קלארק הנדסה אזרחית באוניברסיטת וויסקונסין. בחופשת הקיץ של אותה שנה הועסקה בעבודת מחקר בחברתAT&T  כ"עוזרת מחשבים". היא התאהבה בעולם המחשבים עד כדי כך שהחליטה לעכב את לימודיה והמשיכה לאמן ולהדריך קבוצות בנושאי מחשבים. בשנת 1918 סיימה קלארק את לימודיה בהנדסה אזרחית ב- MIT. היא היתה האשה הראשונה שקיבלה תואר שני בפקולטה זו.

בשנת 1919 קיבלה קלארק תפקיד של computor  בחברת GE schenectady. בשנת 1921 רשמה פטנט ל"חישובים גרפיים" שנועד לפתור בעיות בהעברה של כח אלקטרוני בקווים. בשנה זו יצאה לחופשה מ- GE כדי לשמש כפרופסור לפיזיקה בקולג' לנשים בטורקיה. בשנת 1922 חזרה קלארק ל- GE ועבדה שם עד פרישתה לגימלאות בפעם הראשונה בשנת 1945.

בשנת 1947, לאחר שנתיים בחווה במרילנד, היא קיבלה משרה כפרופסור בהנדסה אזרחית באוניברסיטה בטקסס ועבדה שם עד פרישתה לגימלאות בפעם השנייה בשנת 1956. קלארק היתה האשה הראשונה שלימדה שם הנדסה.

קלארק האמינה שנשים יכולות לעזור בפתרון הבעיה הקריטית של כוח עבודה טכנולוגי. היא היתה חלוצה בין הנשים גם בהנדסה וגם במחשבים. הנושא המרכזי בקריירה שלה היה פיתוח שיטות שנועדו לפשט ולהפחית את הזמן במעבדים על חישובים ופתרון בעיות בתכנון והפעלה של מערכות מחשב מתוחכמות. היא תרגמה שיטות מתמטיות לגרפים או לצורות מפשטות אחרות.

כאשה חלוצה, שפעלה בשטח מסורתי גברי, הוכיחה קלארק שנשים יכולות לעבוד ביעילות לפחות כמו גברים. ההישגים הבולטים שלה סיפקו השראה ומופת לדור הבא של נשים ששאפו לפתח קריירה בתחום.

 

מרגרט פוקס

מרגרט פוקס סיימה את לימודיה בויסקונסין-קולג' בשנת 1940. היא הצטרפה לעתודה של הצי האמריקאי בשנת 1943 ושירתה בתחנת המחקר של הצי בוושינגטון. ב- 1951 הצטרפה כחברה למכון התקנים של ארה"ב, בצוות הטכני של המעבדה למחשבים אלקטרוניים. מאוחר יותר הצטרפה למרכז מחקר של מערכת מידע ועיבוד מידע. בשנים 1966-1975 ניהלה את המשרד לעיבוד מידע ממוחשב במכוןNBS  למדע המחשב וטכנולוגיה. פוקס היתה חברה באיגוד ACM (Association for Computing Machinery) ובאגודה האמריקאית לעיבוד מידע (American Federation for Information Processing Societies).

 

עדלה גולדשטיין

עדלה גולדשטיין היתה רעייתו של ד"ר הרמן גולדשטיין, שהיה שותף לבניית מחשב ה- ENIAC, המחשב הדיגיטלי הראשון בשנות ה- 40. היא תרמה לפרוייקט בכתיבת ה- manual (בשנת 1946) ל- ENIAC. המדריך כולל פירוט מעמיק ומפורט, החל מרמת המכונה ועד לנגדים שמרכיבים אותה.

 

אוולין גרנביל

אוולין גרנביל קיבלה את הדוקטורט שלה במתימטיקה בשנת 1949 מאוניברסיטת ייל והיתה לאחת מהנשים האפרו-אמריקאיות הראשונות שהגיעו לדרגה זו. היא הועסקה בפרויקט החלל האמריקאי ובמהלך הקריירה שלה פיתחה תוכניות שונות עבור פרוייקט מרקורי (המשימה האנושית הראשונה של ארה"ב בחלל) ופרוייקט אפולו (שיגור האסטרונאוטים לירח).

 

ארנה שניידר הובר

ארנה שניידר הובר החלה את לימודיה בתחום ההסטוריה ולאחר מכן עברה הסבה והשלימה דוקטורט בפילוסופיה ויסודות המתימטיקה באוניברסיטת ייל. הובר רשמה את הפטנט הראשון בעולם בתחום התוכנה בשנת 1971. היא עבדה במעבדות בל (Bell Laboratories) והמציאה שם מערכת מיתוג ממוחשבת למרכזית טלפונים. המערכת הזו החליפה את מערכת המיתוג המכני שהייתה קיימת עד אז. הובר היתה האישה הראשונה שהצליחה לקבל תפקיד בכיר של פיקוח וניהול מחלקה טכנית.

 

מקורות נוספים על נשים ברשת האינטרנט    http://www.cs.yale.edu/homes/tap/past-women-cs.html

 

אתר המרכז הארצי

אתר "תמורה"

חזרה ל: