מצגת אנימציה ללימוד עצים בינאריים

מיכאל שחם

ישיבה תיכונית גבעת שמואל

mik_s@netvision.net.il

 

המצגת מהווה ערכת לימוד בנושא  "עצים בינאריים" ומאפשרת להסתייע בכלי ממוחשב בהוראת מדעי המחשב.

חומרי הלמידה הקיימים בארץ בתחום מדעי המחשב נמצאים עדיין בהתהוות, ומורים רבים חשים בכך יום יום. מבחינה זאת מהווה המצגת משב  רוח מרענן בתחום זה, ומציגה מדיה שונה מהרגיל להעברת החומר הנלמד.

במחקרים רבים שנערכו לגבי שימוש באמצעי אנימציה בתהליכי למידה, נמצא כי שילוב אנימציה בין מרכיבי הלמידה השונים יכול לתרום רבות להבנת החומר הנלמד.

זאת, בזכות האפקטים החזותיים שבהם נעשה שימוש בהנפשה, ובהם: גרפיקה, צבע, צליל ותנועה.

 

אופן השימוש: המצגת נועדה בעיקר ללימוד עצמי של כל תלמיד מול המחשב, כך שכל תלמיד יכול ללמוד בקצב המתאים לו, ואף לחזור אחורה לפי הצורך.

עם זאת, ניתן גם לעשות בה שימוש בלימוד מודרך ולשלב אותה בשיעור פרונטלי, הן ע"י הקרנה מרוכזת בפני הכיתה, והן ע"י הקרנה על צגים אישיים במצב בו הם נשלטים ע"י המורה בבקרה מרכזית.

 

המצגת מכילה 3 חלקים:

       ·         מושגים והגדרות: בחלק זה מוצגים מושגי היסוד של מבנה הנתונים "עץ בינארי" תוך שימוש באמצעי המחשה ויזואליים בשילוב מלל טקסטואלי, מתוך מגמה לאזן ביניהם.

       ·         תרגילי חזרה למבחן עצמי: חלק זה מאפשר לתלמיד לבחון את שליטתו בחומר שהוצג עד כה, עם קבלת משוב על נכונות תשובותיו.

       ·         הצגת אלגוריתם רקורסיבי: חלק זה מדגים תהליך אלגוריתמי.

תחילה מוצג הרעיון הכללי, לאחריו הפונקציה, ולבסוף תהליך היישום - הכל בליווי אמצעי המחשה.

 

הנסיון שהצטבר עד כה משימוש במצגת הניב תגובות חיוביות מתלמידים, ומאמת את העקרונות הפדגוגיים המיושמים בה ובהם: קצב למידה אישי, שיפור המוטיבציה ללמידה, אוירה למידה ידידותית, העלאת רמת ההוראה והגברת כושר הלימוד העצמי של התלמיד.