קריפטוגרפיה: פעילויות העשרה לתלמידי תיכון הלומדים מדעי המחשב

מדוע כדאי ללמוד על הצפנת מידע?

הוכן על ידי חלי ביטון מתיכון שז"ר, בת ים

כל הפעילויות והחומרים באתר זה פותחו ע"י מורים מובילים שהשתתפו בסמינר קיץ 2003.

ניתן להשתמש בחומרים האלה לצורך הוראת הנושא לתלמידי תיכון.

לא ניתן לעשות בחומר כל שימוש מסחרי ללא רשות בכתב מראש מיוצרי החומרים.

מורים שיעשו שימוש בחומרים מתבקשים למלא את הטופס המצורף ולשלוח אותו אלינו.

 

בעולם ובתקופה שבה אנו חיים יש משמעות רבה למשפט "ידע זה כוח". מאז ומתמיד שאיפתו של האדם היא לדעת יותר. אנו חיים בתקופה שבה מידע זורם בקווי תקשורת שונים בכמויות אדירות. אנו מוצפים במידע ואי אפשר להתחמק מכמויות המידע שניקרות בדרכנו כמעט בכל תחום.

יחד עם זאת, לפעמים אנחנו מבקשים כי פיסות מידע מסוימות תשארנה חסויות או תגענה רק אל האדם המיועד. החל ביומן אישי וכלה בסוד מקצועי או בטחוני.

למשל, אנו מקבלים ושולחים הודעות בטלפון הנייד ויש לנו צורך לעיתים כי רק הנמען של ההודעה יוכל לקרוא ולהבין אותה. אנו מוסרים את מספר כרטיס האשראי שלנו בטלפון או דרך האינטרנט ותמיד מקנן בנו החשש שמספר הכרטיס יכול להגיע לידיים הלא נכונות ואז כל עולמנו יחרב עלינו.

הצפנת מידע מסייעת לנו להנות מכל העולמות. כלומר, לקבל מידע ושלוח מידע באופן מהיר ופשוט אך יחד עם זאת לוודא שהמידע המועבר יגיע לעיניים הנמענות בלבד. הצפנה מבטיחה שלא נהיה חשופים בפני מי שאיננו רוצים להחשף. על רקע רעיון זה התפתחה תעשייה שלמה של מצפיני מידע ומפענחי מידע. ליכולת להצפין מידע ולהגן על סודות חשובים לאדם, לארגון או למדינה יש חשיבות עצומה וחלק חשוב בכך שחיינו יהיו שלווים ובטוחים.

בתוך תעשיה חשובה ומפותחת זו יש לישראל מקום של כבוד בתרומה ובפיתוח של הצפנה ואבטחת מידע. החל בפרופסור עדי שמיר שיחד עם עמיתיו זכה בפרס טיורינג המכובד על פיתוח אלגוריתם RSA (על כך תוכלו לקרוא במאמר שהתפרסם בהבטים) וכלה בחברות פרטיות שמפתחות מוצרים הקשורים באבטחת מידע. מצורפים מספר קישורים לדוגמה.

הטכנולוגיה של צ'ק-פוינט  - best of show

פירצת אבטחה ב- zonealarm

פינג'אן חוזה בכמה מיליוני דולרים

ישראל תשתלב בועד המנהל של ארגון אבטחה בינלאומי

מחקר-אלגוריתמים מאבטחת את הבנק הסינגפורי

אושרה תוכנית לאבטחת מידע בממשלה

 

תחום מרכזי נוסף שההצפנה תופסת בו מקום מכריע הוא המלחמה בטרור. יש חשיבות רבה ליכולת לפענח מידע שמטרתו ביצוע פיגועים ומעשי טרור. להלן כתבה שמדגימה את התחום הזה המערב מתארגן על-מנת להילחם בטרור מקוון. שימו לב שתאריך הכתבה הוא כשנתיים לפני הפיגוע במגדלי התאומים. אין ספק שהעולם היה נראה אחרת אילו מערכת הפענוח היתה יעילה יותר והיו מצליחים לדלות מראש מידע הקשור לפיגוע הזה.

 

הערה למורים:

מטרת הקישורים לעיל הינה להביא למודעות התלמידים כי נושא הצפנת מידע תופס חלק חשוב בהתפתחות הטכנולוגיה ויש לו השפעה מכרעת על אורח חיינו ועל כן מן הראוי להקדיש לו זמן. די להקליד "אבטחת מידע" בכל מנוע חיפוש ולעקוב אחר תוצאות החיפוש.

 

חזרה לאתר הצפנה